Brugermanual / starterguide Optima Sport Recovery Boots
Nedenfor kan du finde en brugermanual til vores Recovery Boots - herunder både vores 6, 8 samt 12 kamres model.
Her finder du manualen:
Optima Sports Recovery Boots K6 og K8 gen2 brugermanual
Optima Sports Recovery Boots K12 brugermanual
Valg af programmer
Før træning
Før træning kan Optima Sport Recovery Boots fungere som massage til opvarmning af dine muskler. Pre-træning sessioner er generelt 10 til 20 minutter lange med et moderat intensitetsniveau i program/mode A + C.
Efter træning – Restitution
Vi anbefaler generelt at tage 20 til 30 minutter i program B (lymfedrænage) efterfulgt af 15 til 30 minutter i et af massageprogrammerne (A, C eller D).
Valg af massageprogram afhænger af temperament. Program D vil føles som det hårdeste program, hvor presset kan føles højt (du kan selvfølgelig altid vælge at skrue ned for presset).
Genoptræning
Er du i genoptræning efter en skade skal du ofte nedsætte trykket i støvlen. Start med 5 til 10 min i program B (lymfedrænage) med lavt tryk (30-150 mmHg). Dette vil give drænage og blodcirkulation til skaden og nedsætte genoptræningsperioden.
Efter 5 – 10 min kan du evt. koble det eller de kamre fra, som trykker på det sted din skade er lokaliseret og køre videre med de resterende kamre. Alternativt kan du rådføre dig med din fysioterapeut.
Generelt er det er normalt at føle sig tørstig efter brug af støvlerne, så sørg for at få noget at drikke. Jeg håber ovenstående var en hjælp for dig - ellers er du altid velkommen til at sende en mail til os på: kundeservice@optimasport.dk
Andre spørgsmål
Har du spørgsmål har vi lavet en side med “spørgsmål og svar” her.












































































